Ustalar Depremzedeler için Bir Araya Geliyor

6 Şubat’ta Kahramanmaraş ve Gaziantep’te meydana gelen depremler, Türkiye ve Suriye’de Pazar günü resmî kaynaklardan yapılan açıklamalara göre 33 binden fazla insan hayatını kaybetti, 80 binden fazla insan yaralandı. Depremlerde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı yaralılara ise acil şifalar dileriz.

Milyonlarca insanın etkilendiği tahmin edilen deprem için Türkiye ve dünyada çeşitli yardım kampanyaları düzenleniyor. Chess.com Türkçe ve Chess24 Türkçe ekibi olarak 13 Şubat Pazartesi 21:00-23:00 saatleri arasında sadece unvanlı (GM, WGM, IM, WIM, FM, WFM, CM, NM) oyuncuların katılabileceği bir satranç turnuvası düzenlenecek. Turnuva sırasında Chess.com Türkçe ve Chess24 Türkçe ortak yayınıyla sunulacak. Türkiye’nin ve dünyanın bazı sayılı satranççılarının katılması beklenen turnuva yayını sırasında yapılacak tüm bağışlar Türk Filantropi Vakfı (Turkish Philantrophy Fund) vakfı üzerinden depremzedelerin yararına kullanılmak üzere aktarılacaktır.

Turnuvaya katılmak isteyen unvanlı oyuncuların turnuva kayıtları başlamadan önce Unvanlı Satranç Oyuncuları kulübüne katılması gerekmektedir. Turnuvaya kayıtlar başlangıç saatinden 1 saat önce başlayacaktır. Turnuva linki buradadır: https://www.chess.com/play/arena/2500609

Arena formatındaki turnuvanın zaman kontrolü 3+1 şeklinde olacaktır. Yani birinci hamleden itibaren her iki taraf da 3 dakika ile başlayacak ve hamle başına 1 saniye ekleme olacaktır.

Kimler Katılıyor?

GM Hikaru Nakamura. Fotoğraf: Maria Emelianova/Chess.com

Turnuvaya katılacağı kesinleşen isimler arasında iki süper büyükusta bulunuyor. Şu an dünyanın 6 numarası olan Amerikalı GM Hikaru Nakamura‘nın turnuvaya katılacağı kesinleşti. Nakamura, 2022 Adaylar Turnuvasında 3. olmuştu. Sadece Klasik Satrançta değil, hızlı, yıldırım ve kurşun gibi hızlı formatlarda hem masa başı hem de online turnuvalarda dünyanın en iyilerinden birisi kabul ediliyor. Nakamura, aynı zamanda şu anda en popüler içerik üreticilerinden birisi. Twitch kanalının 1,7 milyon takipçisi bulunmaktadır.

GM Shakriyar Mamedyarov. Fotoğraf: Maria Emelianova/Chess.com

Türk satrançseverlerin yakından tanıdığı Azeri GM Shakriyar Mamedyarov da turnuvaya katılıyor. Mamedyarov, uzun yıllardır dünya satrancının zirvesinde yer alıyor. Şu an dünya sıralamasında 15. sırada yer alıyor. 2018’de 2826 eloya ulaşmıştı ve 2018 Adaylar Turnuvasını da 2. sırada tamamlamıştı. Türkiye’de satranç liglerinde de farklı kulüplerde defalarca oynamış, kariyerinin her aşamasında Türkiye’yle ve Türk satranççılarla yakın bağları olmuş bir süper büyükustadır.

Türkiye’den çok sayıda büyükustanın katılması beklenen turnuvada Türkiye Millî Takımının yıldızı ve 2022 Türkiye Satranç Şampiyonu GM Mustafa Yılmaz da turnuvada oynuyor. GM Yılmaz, son olarak Tata Steel Challengers Turnuvasında 2. olmuştu. 

GM Mustafa Yılmaz. Fotoğraf: Maria Emelianova/Chess.com

Ulusal Takımımızın bir diğer yıldızı GM Emre Can da turnuvada yer alıyor. 2011 Türkiye Şampiyonu 2600 elo eşiğini aşmış büyükustalarımızdan.

GM Emre Can. Fotoğraf: Maria Emelianova / chess.com

Uzun yıllar Türkiye Ulusal Takımında oynamış ve eski Türkiye Şampiyonları GM Kıvanç Haznedaroğlu ve GM Mert Erdoğdu da turnuvaya katılımlarını teyit ettiler. 2019-2022 yılları arasında A Millî Takım antrenörlüğü ve sekundantlığını yapan GM Burak Fırat, turnuvaya katılan bir başka büyükustamız. 2022 Satranç Olimpiyatında şampiyon olan Özbekistan takımının oyuncularından GM Nodirbek Yakubboev de turnuvaya katılması beklenen büyükustalar arasında yer alıyor.

Altı defa Türkiye Kadınlar Şampiyonu ve bir defa da Avrupa Şampiyonluğu bulunan IM Ekaterina Atalık da turnuvaya katılıyor.

IM/WGM Ekaterina Atalık Fotoğraf: Maria Emelianova / chess.com
IM/WGM Ekaterina Atalık. Fotoğraf: Maria Emelianova / chess.com


https://www.chess.com/news/view/ustalar-depremzedeler-icin-bir-araya-geliyor

Comments

comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top